Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KSeF na tle unijnej legislacji w zakresie e-fakturowania

27 września 2023 | Rachunkowość | Sławomir Buszko

Pojawienie się w krajach UE projektów legislacyjnych związanych z e-fakturowaniem wynika z tego, że administracje skarbowe szukają skutecznych sposobów na egzekwowanie przepisów podatkowych, w tym ograniczania tzw. luki w VAT.

Wdrożenie obligatoryjnego systemu standaryzowanego e-fakturowania nie stanowi wyłącznie pomysłu polskiego. Spośród krajów UE Włochy stosują analogiczne rozwiązanie już od 2019 roku, zaś Francja i Hiszpania prowadzą zaawansowane prace nad wdrożeniem swoich odpowiedników.

Z ostatnich raportów VAT GAP tworzonych przez Komisję Europejską wynika, że w 2020 r. państwa członkowskie UE straciły 93 mld euro potencjalnych dochodów z podatku od towarów i usług. W stosunku do 2019 r., luka w tym podatku zmalała o 31 mld euro. Podatek od towarów i usług nie tylko zasila budżety krajowe, ale jest również źródłem dochodów dla budżetu UE, dlatego w szerszej perspektywie duże znaczenie dla całej Unii Europejskiej mają wspólne prace na szczeblu UE, które są uzupełniane poprzez działania państw członkowskich w tej dziedzinie.

Europejska ścieżka do e-fakturowania

Idea e-fakturowania pojawiła się wraz z przyjęciem 16 kwietnia 2014 r. przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej Dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Zatem początkowo dotyczyła sektora publicznego.

Unia Europejska dostrzega jednak wartość w dalszej digitalizacji w obszarze podatku VAT. Komisja Europejska wystąpiła 8 grudnia 2022 r. z propozycją wdrożenia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament